Viisakus on üks osa kommunikatsioonist ja sellest, kuidas me end väljendame. Kui rääkida viisakusest, siis enamuse jaoks tundub see suhtlemisel elementaarsena. Lähemalt süvenedes ei pruugi aga paljud mõista, mis see viisakus tegelikult on ja miks see on nii oluline. Kas sina oled viisakas inimene? Ma arvan, et sellele küsimusele ei ole võimalik vastata must-valgelt ehk täielikult eitavalt või jaatavalt. Pigem võiks end analüüsida, kas sa oled pigem viisakas või pigem mitte, kuna alati ei pruugi viisakaks olemine välja kukkuda, alati ei pruugi sa osata oma hetkeseisu tõttu viisakas olla või alati ei pruugi sa olla ka täielikult ebaviisakas. Kõik oleneb situatsioonist. Küll aga võiksid sa ennast ühele või teisele poolele lahterdada. Seega, kummale poole sa pigem kaldud? Kui sa soovid spirituaalselt areneda, siis number üks tegevus on eneseanalüüsimine ja seda väga neutraalsel viisil. Seega, sellele küsimusele vastuse leidmine on sinu spirituaalse arengu juures väga oluline. Lisaks aitab see sul minu mõtetest ja kogu sellest artiklist täielikult aru ja kasu saada.

MIS SEE VIISAKUS SIIS ON?

Viisakus on üleüldiselt see, kui me kellegagi suheldes hoiame üleval positiivset energiat, blokeerides ära kõik ebamugavused, mis võivad suhtlemisel tekkida. Viisakust võid praktiseerida ükskõik millises situatsioonis ja ükskõik kellega. Viisakus on väga oluline ennekõike meie enda hea tuju jaoks, ja kui me oleme viisakad, siis me saame sellega ka teisi inimesi õnnelikumaks muuta.

Viisakus on näiteks see, kui sa näitad tänutunnet välja inimesele, kes on sulle teene osutanud, sind aidanud, sulle vastu tulnud ja sinule veidigi enda aega pühendanud. Tänamine on osa viisakusest ja tänulikkusest. Need käivad käsikäes ja toetavad üksteist. Viisakas saad sa olla siis, kui sa näed abivajajat ja seejärel pakud oma abi, kui see on sinu võimuses. Viisakusel ei ole piire, see on nagu lõpmatus, sa saad seda igal pool ja igal hetkel praktiseerida. Võimas, eks!

Kiirelt kokku võttes on viisakus oskus endast peegeldada head, seda anda ja jagada. See on positiivse energia enda seest välja jagamine inimestele ja erinevatesse situatsioonidesse.

KAS VIISAKAS OLLA ON LIHTNE VÕI RASKE?

Tegelikult ei ole selles mitte midagi rasket, see on äärmiselt lihtne. Piisab sinu enda tahtest ja enesedistsiplineerimisest. Aga kui see on nii lihtne, siis miks esineb ühiskonnas niivõrd palju ebaviisakust? Ma usun, et ebaviisakuse põhjuseks on tihtipeale enesekesksus ja tänamatus, oskamatus armastada ja alateadlik vajadus eluraskusi teiste peal välja elada. Kui aga sa ei kuulu selliste inimeste hulka, siis on väga lihtne viisakas olla.

Viisakust on meil vaja praktiseerida, kuna see aitab meil teiste inimestega tugevaid suhteid luua. Viisakus on üheks suhete alustalaks. Näiteks esmakohtumine kellegagi, kes on suhtunud ebaviisakalt kas sinusse või kellessegi / millessegi, on eemaletõukav. See tekitab väga paljudes tunde, et sa ei soovi enam sellele inimesele võimalust anda. Sa ei soovi temasse rohkem süveneda. Viisakus esmamuljes on äärmiselt oluline, see on palju olulisem, kui arvatakse.

Olles viisakas, anname tegelikult alateadlikult meie kõrval olevatele inimestele signaali, et nad ei pea sinu suhtes valvel olema. Viisakus leevendab suhetes olevat ja suhtlemisega kaasnevat pinget. Kui sa näitad välja, et sa oled positiivselt meelestatud, siis see toimib nagu magnet - see tõmbab ligi positiivset tähelepanu. Sa võidad viisakusest palju rohkem kui kaotad.

Kuid siiski otsustatakse väga tihti ebaviisakuse mitte viisakuse kasuks. Ebaviisakust on meie ümber väga palju, kindlasti oled seda ka ise kogenud või kogesid just vahetult enne minu mõtetesse sukeldumist. Eks see olegi iga inimese enda otsustada, millise poole ta valib. See kehtib iga asjaga meie elus.

Ebaviisakus võib olla tahtlik ja mittetahtlik. Tahtlik viisakus on see, kui keegi võetakse sihilikult ette ja soovitakse teda mingil viisil survestada või nõrgestada. Mittetahtlik ebaviisakus on see, kui sõnu öeldakse enda seest impulsiivselt või tegutsetakse nii, et see ei resoneeru sinu tegeliku minaga. Mittetahtlik ebaviisakus hakkab sind hiljem kummitama. Näiteks sa ütlesid kellelegi midagi ja hiljem koju jõudes sa tunned, et sa käitusid valesti. Sa tunned enda pärast häbi, sul tekib süütunne ja sa kahetsed. See on märk sellest, et sa lasid endal impulsiivselt käituda nii, nagu sa oma südames ei soovinud. Sellisel juhul tuleks analüüsida, miks sa seda tegid ja sellest lihtsalt õppida, et see enam ei korduks. Teine variant on võimalusel paluda selle inimese käest vabandust või selgitada enda käitumist tagantjärgi. Usu mind, see on nii võimas, kui mõistetakse enda vigu, olgu need siis suured või väikesed.

Tahtlikult ebaviisakana nauditakse kellelegi liiga tegemist või kellegi üle domineerimist. Need inimesed, kes praktiseerivad väga palju ebaviisakust, upitavad end väga kõrgele kohale ja tunnevad selle üle uhkust. Kui nii tehakse, siis see tegelikult peegeldab inimese sees eksisteerivat ebakindlust ja komplekse. Viisakus ei ole nõrkus, ebaviisakus on.

Nii nagu ma eelpool ütlesin ei ole viisakusel piiranguid, seda on võimalik praktiseerida igal pool ja igal ajal. Küsi enda käest uuesti, kas sa praktiseerid seda enamuse ajast või kuidas on tuju? Küsi lihtsalt selleks, et veelgi enam ennast analüüsida. 

Tüüpiline viisakus ja ebaviisakus võib sind tabada näiteks olukordades, kus sa ise oled teenuse pakkuja või teenuse tarbija. Näiteks poe uksest sisse astudes on igati mõistlik teenindajaid teretada. Kas kõik teevad seda? Kindlasti mitte. Kas kõik teenindajad teretavad kliente? Kindlasti mitte. Kui mõlemad osapooled ei osuta vastastikku viisakust on suhtlemine ehk side nende vahel pingeline. See kõik juhtub väga kiiresti. Kui suhtlemine on juba ärev, siis kuidas on üldse võimalik saada suurepärast lõpptulemust? Tegelikult ei olegi. See on nagu iga teine suhe, see saab toimida vaid vastastikusel pühendumisel. Kui sa astud ükskõik millisesse asutusse sisse ebaviisakalt, siis sul ei tasukski oodata sealt meeldivat väljatulekut ja rahulolu. Sa annad nii Karmale mõista, et sa ei vaja head lõpptulemust. Kui sa oled teenindaja ja ei ole kliendi suhtes viisakas, siis sa annad talle mõista, et ta ei ole siia teretulnud. Kuidas on sul siis võimalik olla hea töötaja? Sa annad Karmale mõista, et sa ei ole seda tööd väärt, kuna sa ise ei väärtusta teisi. Mõte on selles, et soovitud lõpptulemuse nimel peame me ise võimalikult palju vaeva nägema. Teenindusvaldkond on väga heaks näiteks, sest see puudutab meid kõiki, kuna me kõik oleme tarbijad.

Minu soov ja üleskutse on see, et hoolimata sellest, kas sa tunned inimest või mitte, võiksime üksteise suhtes viisakad olla. Isegi siis, kui seda ei tule teiselt poolt vastu, isegi kui me peame koos olema vaid hetkeks. Öeldes "tere" poemüüjale, bussijuhile, juuksurile, taksojuhile või tänava peal tuttavale, ei võta see sinult midagi. Vastupidi, see rikastab sind ja veelgi enam võib see rikastada teda seal teisel pool. Kui me soovime positiivsemat ühiskonda ja paremaid inimsuhteid, siis me kõik peame alustama viisakuse praktiseerimisest.

Lisaks on viisakuse praktiseerimine oluline ka selleks, et me suudaksime leida ühise keele inimesega, kes on meist erinev, teistsuguse ellusuhtumise ja eluvaadetega. Viisakus ühendab erineva loomusega inimesi. Meil on seda tegelikult väga sagedasti vaja. Tihti oled olukorras, kus sa pead kellegagi midagi ajutiselt koos tegema, organiseerima või temaga ühes seltskonnas olema. Sa ei pea aktsepteerima kõiki inimesi, kuid enda heaolu pärast on sul kasulik nendes ajutistes hetkedes muuta atmosfäär mugavaks. Seesama mugavus on vajalik sinu enda heaolu jaoks.

Viisakus ja ebaviisakus ei ole kaugeltki ainult "tere" ja "head aega" ütlemine, see on väga lai mõiste, millel on väga palju erinevaid külgi. Näiteks võib viisakusega jõuda lähemale enda soovide täitumisele. Kui sul on soov kellegi kaudu midagi saavutada, siis on igati mõistlik näidata välja enda tänulikkust, koostöövalmidust, abivalmidust ja loomulikult ka kannatlikkust. Igasugune tänamatuse väljendamine, koostöö blokeerimine ehk vihje sellele, kuidas teine osapool peab olema vaid andja rollis, ja kannatlikkuse puudumine, on suureks häirekellaks iga inimese sees, kellelt soovitakse abi saada. Siin tuleb jällegi mängu Karmaseadus. Kui sa nõuad, siis sa ei saa. Kui sa oled ahne, siis sa ei saa. Kui sa oled kannatamatu, siis sinu teekond blokeeritakse. Karmaseadus kehtib igal pool. Kui sa ikka soovid midagi saada, siis tuleta meelde, mida Karma läbi sinu tegevuste lubab ja mida mitte.

Viisakusel ja võltsil käitumisel on samuti vahe. Võlts viisakus ehk teesklemine võib inimesele, kellele seda osutatakse, tunduda tõena, kuid see ei ole siiski õige. Tõmmates endale peale võltsloori kui maski ei pane see sinu Karmat sinu kasuks tööle vaid igasugune teesklus tõmbab ligi halba energiat ja ebaõnne. Võltsviisakus võrdub negatiivse Karma kasvatamisega. See omakorda võrdub ebaõnneenergia kasvamisega. Kui sa soovid olla viisakas, siis alusta südame mitte näo muutmisest.

Meie käitumist ei tohiks dikteerida meie tujud ehk tuju ei ole see, mis võiks ja peaks mürgitama viisakuse. Kui nii juhtub, siis ei osata end distsiplineerida ja teha vahet sellel, mis energiaid me võiksime ja peaksime enda seest välja peegeldama. Spirituaalse arengu juures on oluline teha vahet, kuhu me enda energiaid suuname ja teadvustada, miks me seda teeme.

 

Näiteks olen ma väga palju puutunud kokku olukordadega, kus minu käest nõutakse teatud artiklite kirjutamist või isiklikele küsimustele vastuste saamist. Olen olnud palju kordi situatsioonides, kus minule on ette heidetud, et ma ei ole veel jõudnud teatud sünnikuupäevast, tähtkujude sobivusest, inglisõnumitest või mis tahes teemadest kirjutada. Need hetked peegeldavad ilmselgelt inimesi, kes ei mõista minu pühendumust ja rasket tööd, mida ma vabatahtlikuna teen. Olen olnud ka olukordades, kus minu juurde on ligi astutud ja öeldud: "Tene, ütle mulle midagi, mida ma peaksin teadma" . Kõik. Punkt. Ja seda väga nõudval viisil. Need situatsioonid lähevad ebaviisakuse alla. Minu hing on piisavalt suur, et need olukorrad ei riiva mind, ma pigem mõistan nende küsimuste ja nõuete tagamaid. Esiteks, ma olen kirjanik, kes kirjutab vabatahtlikult, omast vabast ajast, tasuta, südamest ja ma täielikult armastan seda loominguprotsessi. Ma kirjutan siis, kui mind tabab inspiratsioon ja ma tõesti tunnen, et soovin end teatud teemadel väljendada. Täpselt nagu praegusel hetkel. Seega on äärmiselt ebaviisakas nõuda minu käest midagi, mida ma annan enda seest nagunii lahkelt välja. Soovides peaks olema kannatlik, paludes võiks olla viisakas ja viisakas on ka mõista, kui suure panuse ma ühiskonnale annan. Mind on siiski ainult üks. Lisaks usun, et ükski inimene ei murdu, kui ta esitab oma soovi minu käest visioone saada viisaka küsimusena. Ma jagan enda mõtteid ja nägemusi lahkelt, kui neid on lahkelt minu käest palutud. 

Ma soovin kutsuda sind ja kõiki teisi olema viisakamad kõigi ning kõige suhtes. Eks see ole teema, mida on võimalik igas situatsioonis eraldi käsitleda ning selle kohta võiks lõpmatult näiteid tuua. Kuid minu soov on endiselt see, et inimesed suhtuksid teistesse heatahtlikumalt ja armastusväärsemalt. Kui me ise ei jaga siin maailmas armastust, siis kuidas on üldse võimalik meie ühiskonda muuta ilusamaks kohaks. Ma esitan sulle väljakutse, mis on ennekõike kasulik sinule endale ja seejärel teistele inimestele. Ole hea, ürita end kõrvalt jälgida olukordades, kus sa vestled kellegagi, olgu see vestlus siis kas pinnapealselt või sügaval teemal. Jälgi end! Tunneta, kas sa oled teise inimese suhtes lugupidav või mitte. Ürita ennast parandada, kui sa libastud. Ürita endast anda välja rohkem headust, kui sa teed seda täna. Ürita ületada positiivsuse piire, nii muutud sa paremaks, rõõmsameelsemaks ja positiivsemaks suhtlejaks. Kasuta teretades naeratust, tee lahkeid ja sõbralikke žeste ning jaga abi, kui see on sinu võimuses.

Ütlen ausalt välja, et spirituaalse arengu juures on meil vaja lasta endal igas erinevas aspektis areneda. Olgu selleks siis viisakus, toitumine, armastamine, intuitsiooni tunnetamine jne. Need kõik peavad meis arenema, et me saaksime enda elus nii füüsilisel kui ka vaimsel tasandil kaugemale jõuda. Ka mina teen selle nimel tööd, et olla täna viisakam, kui ma olin eile, ning et olla homme viisakam, kui ma olen täna. Niimoodi ma tunnen, kuidas ma ise muutun elu suhtes rahulolevamaks ja õnnelikumaks. See tõesti toidab õnnetunnet.

Viisakus ei maksa meile midagi, kuid see on võimeline meid vägagi külluslikult rikastama. Ole viisakas isegi nendega, kes ei tea selle mõtte tähendust. Mitte sellepärast, et nemad on head, vaid sellepärast, et sina ise oled hea!