Kaltsiumil on kehas mängida suur roll, aidates sellel püsida terve ja tugevana. Seda on kehal vaja, et vereringe saaks korrapäraselt töötada, see aitab kaasa normaalsele hormonaalsele tasakaalule, on seotud luude ja hammaste tugevana hoidmisega, lihaste liikumises hoidmisega ning on kasulik ka paljule muule. Kaltsium on kindlasti mineraalaine, mida sinu keha igapäevaselt vajab ja, kui seda toidu seest kätte ei saa, siis on vaja seda kindlasti võtta toidulisandina.

Kuna keha ei suuda kaltsiumit ise toota, siis on ülimalt oluline saada see kätte toidust või tarbida seda toidulisandina.

Söö kaltsiumirikkaid toite või tarbi seda 100% naturaalse toidulisandina

Kaltsiumirikkad toidud on tumedad köögiviljad ja erinevad tumedad salatiks valmistatavad taimed. Näiteks on kaltsiumit brokkolis, spinatis, rukolas, aedubades, lehtpeedis. Lisaks nendele taimedele saad seda väga suures koguses valgetest ubadest, mis on ka ühed minu lemmikud. Valged oad on väga tervislikud ja aitavad lisaks kaltsiumivarude täiendamisele kontrolli all hoida ka sinu kehakaalu. Kaltsiumit saad ka kuivatatud aprikoosidest, muskaatkõrvitsast, tofust, paksoist, mandlitest, seesamiseemnetest, linaseemnetest ja rosinatest. Kuna keha soovib igapäevaselt palju kaltsiumit, siis tuleb sul ka igapäevselt mitmeid nenendest süüa või toidulisandit tarbida. Soovitan toidulisandina 100% naturaalse variandina Cytoplani toodet, mille leiad e-poest SIIT ja Tallinna butiigist.

Kaltsiumiga hoiad enda luud ja hambad tugevana

Peamine, mida kaltsiumi kohta teatakse, on ikka see, et kaltsium hoiab luud ja hambad tugevana. Tõepoolest, see on üks olulisemaid kaltsiumi omadusi ja seetõttu ongi oluline seda toiduga/toidulisandina igapäevaselt manustada.

Kaltsium aitab hoida luud tugevana, ka väikelastele on see kasulik luustiku arenemiseks. Kui kaltsiumit ei ole pidevalt menüüs, siis hakkavad inimese luud peale 25. eluaastat vaikselt hõrenema. Seega on ülioluline seda järjepidevalt tarbida, et takistada kaltisumi kadumist luudest. Umbes peale 25. eluaastat hakkab sinu keha kasutama kaltsiumit, mis on luudes, kui sa seda toidust piisavalt kätte ei saa. Selle tagajärel võib tekkida luude hõrenemine. Tean, see tundub väga õudne, kuid paratamatult nii meie kehad funktsioneerivad. Ka tugevate hammaste heaks on vaja kaltsiumit pidevalt saada, et ka need ei hakkaks lagunema.

Ei ole D-vitamiini, ei ole kaltsiumist kasu

Kaltsium ei suuda luua luustikku, kui kehas ei ole piisavalt D-vitamiini. Seega veeda suvisel ajal enamus vabast ajast õues päikese käes, käi soojamaareisidel päikest püüdmas või tarbi regulaarselt D-vitamiini. Põhjamaade inimstel on raske enda D-vitamiini varusid pidevalt kõrgena hoida, seega on kindlasti vaja seda lisaks tarbida neil, kelle töö on siseruumides, kellel ei ole võimalik suvel päikest igapäevaselt või üle päeva võtta.

D-vitamiin aitab kaltsiumil kehasse imenduda, see on nii-öelda transpordivahend kaltsiumile, et see oluline toitaine jõuaks sinu luudesse ning lihastesse.

Kaltsium mängib suurt rolli laste arengus

Lapsele on kaltsium arenemiseks hädavajalik. See mineraalaine aitab lapse luudel kasvada ja vältida osteoporoosi, mis on luude hõrenemine. Lastel kes ei tarbi piisavalt palju kaltsiumit, võivad tekkida kasvuraskused ja nad ei pruugi õigel hetkel pikkust visata. Kindlasti tuleks lapse menüüd rikastada ülalpool nimetatud taimedega, teha talle spinatiga smuutisid, pakkuda küpsetatud brokkolit või maiusena näiteks mandleid. Ka lastele on spetsiaalne vitamiinide segu, mis toetab kehvasti toituvat last, et ta saaks vajalikud toitained kätte. Selle toote leiad SIIT.

Kaltsium on naistele väga oluline

Lapseootel naised peavad kindlasti jälgima, et nad tarbiksid igapäevaselt kaltsiumirikkaid toite või spetsiaalset vitamiinide ja mineraalainete segu rasedatele. Veel sündimata lapse arengus mängib suurt rolli kaltsium ja selle puudus emal võib põhjustada lapsele terviserikkeid ning üleüldist nõrkust. Loodusliku toidulisandi leiad rasedatele, imetavatele emadele ja last planeerivatele naistele SIIT. Tegemist on taimse mineraalainete ja vitamiinide seguga.

Naised, kes on jõudnud sellisesse ikka, kus neid on ees ootamas menopaus, peavad samuti jälgima enda kaltsiumi tarbimist. Kui kaltsiumivarud on kehas head, siis menopausi eelsed sümptomid on leebemad ja igasugused ebamugavused on vähem märgatavad. Seega on naistele kaltsium väga oluline.

Kõigele lisaks...

Kuigi 99% kaltsiumist meie kehas on luudes ja hammastes, siis on sellel meile veel palju pakkuda. Kaltsium aitab närvidel kanda impulsse meie ajudesse, see on seotud meie liikuvuse, tugevuse ja hea enesetundega. Kaltsium aitab veresoontel lõdvestuda ja see aitab omakorda üleüldist enesetunnet parandada. Kaltsiumipuudus võib tekitada närvilisust, jõuetust ja energiapuudust. See mängib olulist rolli erinevate hormoonide töös, selle puudus võib blokeerida meie kehas väga palju reaktsioone, mis on sinu heaoluks vajalikud. Lisaks kõigele sellele aitab kaltsium toetada südame tervist, aidates vältida kõrge vererõhu teket, mis on südamehaiguste üheks suureks põhjuseks.

Sümptomid, et sinu kehas on liiga palju kaltsiumit:

Kui tarbid kaltsiumit toidulisandina või tarbid väga suurtes kogustes kaltsiumirikkaid toite, siis kõrvalnähtudena võivad tekkida kõhukinnisus, kõhuvalu ja tugevad gaasid. Kui need tekivad, siis annab keha märku, et kaltsiumit on liiga palju. Seda suure tõenäosusega ei juhtu, kui sööd taimset toitu ja lisad endale menüüsse kaltsiumi toidulisandi. Selliste probleemidega võivad silmitsi seista inimesed, kelle menüüs on loomset kaltsiumit. Laktoos ärritab sellisel viisil keha ja üldiselt saadaksegi loomset kaltsiumit piimatoodetest - see on kindlasti allikas, millest mina ei soovita kaltsiumit saada. Loomses piimas on inimese kehale kahjulikult mõjuvad hormoonid, mis on tänapäeval andnud oma panuse kõige suurematel terviseriketele.

Cytoplani loodusliku ja orgaanilise kaltsiumi leiad e-poest SIIT.

Toitu teadlikult, hoolitse enda keha eest ja hoia end tervena!

Artiklis välja toodud nõuannete, soovituste ja teabe kasutamine on omal vastutusel. Esitatud teave ei ole tervishoiualane nõuanne, vaid Tene Laulu enda kogemused, teadmised, isiklik arvamus ja soovitused. Kaltsiumi kasutamine toimub iga inimese enda vastutusel. Vajadusel konsulteeri enne tarvitamist arstiga.