Tervis, õige toitumine ja enda eest hoolitsemine on mulle alati huvi pakkunud. Ma soovin enda poole pöördunud inimesi kogu südamest aidata, neid juhendada ja näidata ette see õige tee, mis suunab ennast tervendama. Tervis on sügav teema, millel on väga palju erinevaid nurki, mida uurida. Üks teema, mis on viimasel ajal minu elus väga aktuaalne olnud, on jood, selle mõju kehale ning selle puuduse all kannatamine. Kogu see teema on minu juurde jõudnud läbi inimeste, kes on tulnud minu käest abi küsima. Nüüd on see koht, kus ma tunnen, et peaksin rääkima sellest, kuidas joodipuudust ära tunda ning mida sa saad ning võiksid teha, et jooditaset kehas parandada. 

naine hoiab kätt punetavalt kõrilJood on meie kehale hädavajalik mineraalaine. Enamjaolt leidub seda merevetikas, kust ongi võimalik läbi toidu joodi enda menüüsse lisada. Kõige enam kasutab sinu kehas joodi kilpnääre, mis omakorda aitab luua hädavajalikke hormoone keha normaalse talitluse jaoks. See on seotud keha kasvamise, paranemise ning ainevahetusega. Kiirelt ja kokkuvõtvalt - jood mängib meie kehas väga olulist rolli ja see tõepoolest on hädavajalik. 

Räägin sulle täna sellest, millised on enimlevinud joodipuuduse sümtomid. Räägin seda selleks, et sa saaksid ise ennast analüüsida ning leida siit vihjeid, kas sinul võib joodipuudus esineda või mitte. 

Kas sul esinevad need sümptomid? Küsi seda enda käest, analüüsi ja ole endaga aus! 

1. JUUSTE VÄLJALANGEMINE VÕI VÄGA KEHV JUUKSEKASV 

Üks esimesi sümptomeid, mida võid joodipuuduse käes kannatades märgata, on see, et juuksed langevad välja või ei kasva väga kergelt tagasi. Halvenenud juuksekasv ja probleemid juustega võivad olla seotud joodipuudusega. Samuti rauapuudusega, mis on ka üks tüüpilisemaid juuste väljalangemise põhjuseid. 

Usun, et keegi ei soovi kiilaks jääda ja eriti naiste puhul mõjub see enesekindlusele väga halvasti. Kui sul on selline probleem, kus juuksed langevad välja, siis otsi kiirelt abi ja leia üles põhjus. Joodipuudus põhjustab juuste väljalangemist, kuna jood aitab juukseid uuendada, tervena hoida, pidurdada juuste hõrenenemist ning hoiab peanaha tervena. Selle vajaliku mineraalaine puudus ei lase sinu juustel kasvada. Seetõttu võidki kogeda juuste väljalangemist, hõrenemist ning problemaatilist peanahka. 

2. ÄKILINE KAALUTÕUS 

Vist mitte keegi ei soovi seista silmitsi sellise probleemiga, kus kehakaal lihtsalt hakkab tõusma, tõusma ja veelkord tõusma. Sööd vähe, üritad olla piisavalt aktiivne, aga kaal tõuseb. See võib olla väga fustreeriv ning võid end tunda lootusetuna. Asi võib olla joodipuuduses. 

Joodipuudus põhjustab madalat kilpnäärmehormoonitaset, mis omakorda muudab metabolismi ehk ainevahetuse väga aeglaseks. Aeglane ainevahetust = kehakaalu suurenemine ning tekitab raskusi toidust saadud energia kasulikul kasutamisel. Seega sa sööd ja ei suuda seda toitu ära kasutada. Keha hakkab kilosid koguma, kuna tal on raskusi söögist saadud energiaga midagi peale hakata. Aeglane ainevahetus toob endaga kaasa kalorite aeglase põletamise. Kui oled hakanud järsult kehakaalu kasvatama ja sa tead, et sa otseselt ei tee selleks midagi (ei istu koguaeg, ei söö ülemäära palju jne), siis sul võib olla joodipuudus. 

3. SUL ON PIDEVALT KÜLM 

väsinud mees

Üks enimlevinuid sümptomeid, mida ma joodipuuduse korral kuulen, on pidev külmetamine. Kui sinu jooditase kehas on madal, siis sa tunned ekstra intensiivselt ja lihtsalt külma. Ehk, kui sul hakkab külm, siis sul on eriti külm. Tihtipeale võib sul olla külm ka siis, kui kõikidel teistel sinu ümber on nii palav, et võtab higistama. Mõtle, kas sina oled see, kes pidevalt külmetab? Kui jah, siis sul võib olla joodipuudus. Samas tekivad sellised sümptomid ka madala rauataseme korral. Soovitan läbi lugeda ka minu üks artiklitest, kus räägin rauast ja selle mineraalaine olulisusest. Selle artikli leiad SIIT

4. EBAMUGAVUSTUNNE KAELAS, KUI MIDAGI SEDA PUUDUTAB 

Kas sa oled kogenud seda, et paned endale kõrge kaelusega kampsuni selga või tõmbad jope luku kinni ning sind hakkab see häirima? Sa tunned, kuidas hakkab pookima või pitsitama? Nagu tükk oleks kurgus? See on tõesti ebamugav tunne ja kui sa kampsunit seljast ära ei võta või jopel lukku rohkem lahti ei päästa, siis see lihtsalt ahistab sind. Sama võib juhtuda ka kaelavõrudega, ka need võivad sama enesetunde põhjustada.

Kui sa oled sellist asja kogenud või kogesid just eile, siis sul võib olla joodipuudus. See on üks sümptomitest, mida ei tohi ignoreerida. Sinu keha on targem, kui sa arvata oskad. Kuula seda, see hüüab appi! 

5. NIISUTAD-KREEMITAD, KUID NAHK ON IKKAGI KUIV

Sa oled proovinud õlisid ja igasuguseid kreeme, et nahka niisutatuna hoida, kuid mõne aja möödudes on see täpselt sama kuiv nagu alguses. Sa näed, kuidas sinu nahk muutub peale pesu ekstra kuivaks ning selle loomulik sära nagu ei taastukski. Üks põhjus võib olla joodipuudus. Kuid samas võib olla see ka vajalike oomega-rasvhapete puudus. 

Kuiv, kestendav ning problemaatiline nahk võib olla põhjustatud madalast jooditasemest. Jood aitab nahka uuendada, reguleerida higistamist ja naha hingamist, hoida nahka niiskena ning naharakke tervena. Kui sinu kehas pole piisavalt joodi, siis see võib kaasa tuua jumetu ning kahvatu naha. 

Lisasoovitus! Kuiva naha korral tarbi regulaarselt 3 - 6 kuud oomega-3 ja oomega-7 rasvhapet. Soovitan viimase puhul tarbida astelpajuõli. Mõlemaid on võimalik La Tene poodidest saada. 

6. SA HIGISTAD OLULISELT VÄHEM KUI TEISED 

Oled sa märganud, et teised sinu kõrval hakkavad kergelt higistama? Iga väiksemagi liigutuse, töö või sooja peale hakkavad higistama? Aga sina mitte? Vahel ei pea sa higistamise vastu isegi midagi kasutama. Joodipuudus võib põhjustada raskusi higistamisel. See reguleerib naha hingamist ja võimekust toksiine väljutada. Higistamine on nahale tegelikult väga vajalik ja kasulik. Kui keha seda ei tee, siis ei saa mürkained kehast kergelt väljuda. Higistada tuleb ja kui seda ei toimu, siis võib selle põhjuseks olla joodipuudus. Kui sul on probleeme keha mürkainetest puhastamisega, siis aitab kehast väljutada ka spirulina. Sellisel juhul soovitan paaril korral aastas teha spirulinaga kuu või kaks kestva kuuri. Tarbi spirulinat igapäevaselt, et puhastada enda süsteemist ära mürkained, mis võivad vähki põhjustada. Spirulina kohta saad pikemalt lugeda SIIT.

7. SÜDAMERÜTMI PROBLEEM JA KERGELT TEKKIV VÄSIMUS 

Cytoplan kelp ehk pruunvetikas tootefoto

Viimasteks enimlevinud vihjeteks sinu keha poolt, et sul on madal jooditase, seisneb südamerütmis ning väsimuses. Madal jooditase põhjustab aeglast südame tööd, see seab vererõhu madalaks ning põhjustab kurnatust. Sa võid tunda, kuidas peale treeningut või vaimset pingutust sa väsid kergelt ära. See tüütab sind ja sa sooviksid olla rohkem energiat täis. Asi võib seisneda joodipuuduses. Vahel võid isegi tunda, et ka peale kanget tasst kohvi või matchateed ei suuda sa üles ärgata. Ka kohvist või teest energia saamine võtab kaua aega. Kui teine inimene saab sealt poole tunniga enda energia kätte, siis sulle jõuab see alles paari tunni pärast kohale. 

LAHENDUS! 

Minu eesmärk on aidata sul ja paljudel teistel rohkem enda tervise eest hoolt kanda. Seda tehes pead sa olema teadlik, kuidas enda keha tunnetada, märgata selle probleeme ja kuidas tervisemuresid lahendada. Annan sulle vihjeid, inspiratsiooni ning loodan, et sa suudad leida enda kehale kõige parema tervendusviisi. 

Kui sa tunned, et sul võib olla joodipuudus, siis mine arsti juurde ja lase vereanalüüs teha, et selles kõiges veenduda.

Kui sa soovid jooditaset kehas tõsta, siis parim viis selleks on tarbida pruunvetikat ehk kelpi. Ma tean, et paljudele ei maitse merevetikad ning neid on keeruline enda toidulauale tuua. Seetõttu on lihtsam viis kelpi tarbida kapslina ehk toidulisandina. Sellega on sul võimalik madalat jooditaset tõsta. 

Pruunvetikas on suurim joodiallikas, kui võrrelda erinevaid merevetikaid. Lisaks joodisisaldusele on kelp ka superantioksüdant, aidates kaitsta kogu sinu keha. Selles on ka rikkalikult mineraalaineid ja vitamiine, mida keha igapäevaseks toimimiseks vajab. Kelp aitab parandada ainevahetust, on kasulik südameveresoonkonnale ja südamele, aitab kaasa normaalsele kognitiivsele funktsioneerimisele, närvisüsteemi toimimisele ning see aitab parandada üleüldist füüsilist ja vaimset tervist, aidates kaasa stressitaseme vähendamisele, depressioonist vabanemisele ning ka immuunsüsteemi parandamisele.  

Artiklis välja toodud nõuannete, soovituste ja teabe kasutamine on omal vastutusel. Esitatud teave ei ole tervishoiualane nõuanne, vaid Tene Laulu enda kogemused, teadmised, isiklik arvamus ja soovitused. Joodi kasutamine toimub iga inimese enda vastutusel. Vajadusel konsulteeri enne tarvitamist arstiga.