Tsingil on väga oluline roll kogu keha tervises ja seda mineraali ei tohiks alahinnata. Tsingipuudus tekib kergelt ja see võib kaasa tuua laialtlevinud terviseprobleeme, mida ei suudeta esmalt tsingipuudusega seostada. Selles artiklis aitan sul mõista, mis on tsink ja miks meil on seda vaja. Seda kõike minu teadmiste ning vaatenurga kaudu.

Esmalt on sul vaja teada seda, et meie kehad ei tooda tsinki ehk meil on seda vaja saada toidust või toidulisandist, kui menüü on tsingivaene. La Tene butiigid müüvad 100% taimset tsinki, mis aitab tsingipuuduse korral või tsingivaese toidulaua puhul seda vajalikku mineraali asendada. Leiad need tooted siit ja siit.

Tsink on hädavajalik toitaine, mida keha ei suuda endasse salvestada ehk sinu keha kasutab ära vajaliku tsingikoguse ja ülejäänud tuleb kehast välja. Tsingivaeguse korral ei ole kehal kusagilt tsinki saada ja see omakorda lagundab meie keha. Oluline info, mida sa võiksid tsingi kohta teada, on see, et meil läheb seda mineraalainet koguaeg vaja! Ning see on põhjus, miks on vaja jälgida, et sa saaksid tsinki pidevalt.

Miks tsinki on vaja ja mis on selle roll meie kehas?

Meie keha kasutab tsinki multifunktsionaalselt, seega on seda ainet vaja tervel sinu kehal, mitte vaid mõnel teatud organil. Tsinki leidub inimese igas keharakus, järelikult on seda vaja kogu keha jaoks.

Tsink aitab turgutada metabolismi, parandades meie kogu keha ainevahetust, närvisüsteemi, naha uuenemist, silmanägemist ja tervendab meie üleüldist vaimset keha.

Tsingipuudus võib kaasa tuua kehva ainevahetuse, naha enneaegse vananemise või kerge armistumise, võib muuta silmanägemise uduseks ning tekitada isegi verehaiguseid. Tsink on raua kõrval teine kõige vajalikum toitaine, mida me peaksime igapäevaselt toidust saama või toidulisandina võtma. Ka rauda soovitan ma tarbida 100% taimsest allikast, siis ei ärrita see magu ega pidurda ainevahetust. 100% taimse raua leiad La Tene valikust SIIT.

Tsink muudab sinu immuunsüsteemi tugevaks ja vastupidavaks. Tsingi pidev tarbimine aitab vähendada nakkustesse haigestumist. Samuti aitab see kaitsta toidumürgituste ning paljude teiste levinud probleemide eest. Kui sa tunned, et sa jääd pidevalt haigeks ja püüad kinni kõikvõimalikud nakkused, siis see võib olla põhjustatud tsingipuudusest. Tsingi tarbimine näiteks köha, nohu või gripi ajal võib kiirendada tervenemist.

Tsink aitab keharakkudel kasvada ja uueneda, see aitab kontrolli taastada kõikjal su kehas, kus on mingi probleem. Näiteks kui sa lõikad süüa tehes endale kogemata noaga näppu, siis tsink on see, mis aitab haaval kiiresti kinni kasvada.

Tsink aitab sulle tagada näiteks selle, et sa tunned lõhnu ja maitset. Kui need tajud kaovad ära või muutuvad kehvemaks, siis võib see olla vihje tsingi pikaajalisele puudusele. Euroopa ja Ameerika inimesed on kõige enam tsingivaeguses ja seda väga kindlal põhjusel - süüakse väga palju rafineeritud ehk töödeldud toitu, kiirtoitu, valgest nisust tehtud tooteid mitte täisteratooteid, ja vähe taimset. See kõik soodustab tsingipuudust.

Tsink aitab kaasa naha uuenemisele, tervenemisele ja kollageeni tootmisele. Kollageen aitab nahal nooruslikuna püsida ja seda toodab meie keha iseseisvalt. Kollageeni tootmiseks on aga vaja päeva jooksul regulaarselt vett tarbida, samuti on olulised tsink ja C-vitamiin. La Tene valikus oleva kirsibaasil C-vitamiini leiad SIIT ning Cytoplani bioflavanoididega C-vitamiini SIIT. Lisaks toetab sinu naha tervist kollageeniga ka Your Super orgaanilne supertaimede segu Plant Collagen

Kollageenivaegus põhjustab naha enneaegset vananemist ja kortsude kiiret ilmumist. Tsingi tarbimisel võib sinu nahk saada palju noorema välimuse.

Nahale on tsink kasulik ka seetõttu, et see kaitseb akne eest. Aknelise naha korral võib tsink olla just see aine, millest keha puudust tunneb. Tsingirikaste toitude või toidulisandi tarbimisel võid näha akne taandumist.

Kokkuvõte - miks tarbida tsinki?

* Kogu keha tervise jaoks

* Tugeva immuunsüsteemi jaoks

* Naha nooruslikkuse säilitamiseks

* Akne ravimiseks

* Enneagsete vananemisjälgede vähendamiseks

* Silmanägemise parandamiseks

* Stressi vähendamiseks

Kuidas aru saada, et mul on tsingipuudus?

On teatud sümptomid, mis viitavad tsingipuudusele, panen siia kirja kõige äratuntavamad. Siiski on tegemist mineraalainega, mida on sul igapäevaselt vaja, ja isegi, kui sul ei ole tsingipuuduse sümptomeid, võib seda su menüüs olla liiga vähe. Selle väljaselgitamiseks konsulteeri kindlasti oma arstiga.

* Problemaatiline nahk

* Enneaegsed vananemisjäljed

* Juuste väljalangemine

* Kehv silmanägemine

* Nõrk maitse- ja lõhnataju

* Pidev kõhulahtisus

* Kehv immuunsus

* Haavade aeglane paranemine

Too enda toidulauale tsingirikkaid taimi!

Tsinki on laialdaselt saada nii taimsetes kui ka loomsetes saadustes. Minu isiklik soovitus on tarbida võimalikult palju tsinki sisaldavaid taimi, kuna kõige tsingirikkamad saadused on samuti taimsed. Kuna seda on laialdaselt saada, siis tekib küsimus, miks tekib tsingipuudus ja kas see siis on nii suur probleem?

Tegelikult on küll, ja tsingivaeguses elavad päris paljud inimesed. Esiteks saab tsink taimedesse viljaka maa kaudu, tänapäeval on aga maa toiteväärtus kordades kehvem, kui oli võib-olla sada ning rohkem aastat tagasi. Taimsest toidust ehk otsesest tsingiallikast on tsinki parem kätte saada, kui liha kaudu. Kindlasti hoiduda sünteetilisest tsingist ja toidulisandina tsinki tarbides alati veenduda, et tegemist on taime baasil valmistatud toidulisandiga. La Tene valikus olevad Cytoplani Tsink  ja Cytoplani Tsinktsitraat on 100% taimsed ja seega reageerivad need kehas samamoodi, nagu sööksid mõnda tsingirikast taime. Tsingikapslit soovitan tarbida koos toiduga.

Aga millisest toidust on mul võimalik tsinki saada?

Parimad tsingiallikad on väga maitsvad taimed, mida on väga lihtne oma menüüsse lisada:

* India pähklid

* Kõrvitsaseemned

* Päevalilleseemned

* Spargel

* Spinat

* 100% kakao

* Mandlid

* Kapsalised

* Kreeka pähklid

* Kikerherned

* Oad

* Läätsed

Tsingirikkaid taimi on veel, panin siia kirja kõige kõrgema tsingisisaldusega taimed, mida saad enda menüüsse lisada. Neid kõiki regulaarselt tarbides võid tagada enda kehas pideva tsingikoguse, millega hoiad ära terviseprobleeme. Tuletan aga meelde, et tegemist on toitainega, mis kehas ei säili. Seetõttu ei taga sa enda keha jaoks vajalikku tsingikogust, kui sa sööd mõnda neist taimedest paar korda nädalas. Sul tuleb oma menüü kriitiliselt üle vaadata ja kui näed, et neid taimi on liialt vähe, siis kaasa tsink enda menüüsse toidulisandina. 

Tsingi üledoseerimist on raske tekitada, kui sa tarbid seda toidulisandit vastavalt ettekirjutatud kogusele (vaata purgilt!). Üleküllus on haruldane ja selle sümptomiks on kõhuvalu, kõhulahtisus või muud järsud muutused soolestikus.

Cytoplan Tsingi leiad me e-poest SIIT,  Cytoplani Tsinktsitraadi leiad SIIT, või tule tutvu nendega meie butiikides.

Artiklis välja toodud nõuannete, soovituste ja teabe kasutamine on omal vastutusel. Esitatud teave ei ole tervishoiualane nõuanne, vaid Tene Laulu enda kogemused, teadmised, isiklik arvamus ja soovitused. Tsingi kasutamine toimub iga inimese enda vastutusel. Vajadusel konsulteerige enne tarvitamist arstiga.