Proteiin on inimese keha jaoks väga oluline, ilma selleta ei suuda me korrapäraselt funktsioneerida. Õnneks on võimalik seda saada väga paljudest erinevatest toitudest, kuid proteiinipuudus on siiski oluline teema. Mitte sellepärast, et seda pole saada, vaid seetõttu, et toitutakse väga ebatervislikult ning tarbitakse rohkem süsivesikuid kui proteiini.

Olen kokku puutunud inimestega, kes küsivad minu käest: "Kust ma saan proteiini, kui ma olen vegan?" On kummaline, et seda küsitakse, kuna kõik taimed sisaldavad proteiini, üks rohkem kui teine, vastasel juhul ei seisaks need taimed koos. Ka kõik loomad saavad enda proteiini taimedest ning loomaliha on pigem teisejärguline proteiinisaadus. Seega, veganmenüüs on seda ohtralt, juhul, kui sa sööd tervislikult ja ei ole nii-öelda rämpstoidu-vegan. Pigem küsitakse seda seetõttu, et inimesi hirmutatakse väga palju sellega, et veganlus on kahjulik ja sellest võib tekkida tõsine toitainete defitsiit. Vaidlen siinkohal täielikult vastu. Kuna ma olen pikalt vegan olnud, siis tean täpselt, mida see minu kehaga teinud on. Võin käsi südamel öelda, et tunnen end täna kordades tervemana kui siis, kui olin taimetoitlane. Asi on pigem selles, kas sa sööd mitmekesiselt või mitte. Kui jah, siis ei pea sa proteiini pärast muretsema, kuid proteiinipuudus võib tekkida nii lihasööjal, taimetoitlasel kui ka veganil. Kõik oleneb sellest, milline on sinu igapäevane menüü ja kui kvaliteetne on sinu toit. Seega oleme proteiini osas kahjuks või õnneks kõik ühes paadis. Räägin sulle sellest, kuidas tuvastada enda puhul proteiinipuudust, miks on proteiin kasulik ja millised on parimad proteiiniallikad (kõige kvaliteetsemad ja kehasõbralikud). Seega, vegan või mitte, kõik oleneb proteiini kvaliteedist!

1. SA SÖÖD ROHKEM KALOREID, KUI SUL TEGELIKULT VAJA ON JA SEALT VÕIVAD TULLA LISAKILOD

Kui sul on meeletud isud ja soovid pidevalt midagi näksida, siis proteiin võtab sinult sõna otseses mõttes söögiisu. Sinu söögiisu suureneb kohe, kui sul on proteiinipuudus, olgu see suur või väike. Kui sa aga ei söö proteiinirikkaid toite, siis võidki sööma ja sööma jääda.

Suurenenud söögiisu tekib sellest, et sinu kehas on antud hetkel liiga vähe proteiini ja keha suunab sind toitu otsima, et see ei peaks normaalseks funktsioneerimiseks ammutama proteiini lihastest. Seetõttu võib tekkida üleliigne isu ja soov pidevalt süüa.

Kui kehas on liiga vähe proteiini, siis tekivad kummalised ja intensiivsed isud. See on märk proteiinipuudusest. Jäta see endale meelde ja teinekord, kui sul tekivad isud ajal, mil sa tead, et sa ei peaks sööma, söö midagi, mis on proteiinirikas. Suurepärased proteiiniallikad on näiteks maka pulber, pähklid, läätsed, kikerherned, herned, seened, oad, tofu ja seemned. 

plant proteinKui sinu menüüs on vähe proteiini, siis võivad üleliigsed kilod kergelt koguneda. See võib olla üheks põhjuseks, miks sa võtad kehakaalus juurde isegi siis, kui sööd vähe. Sinu söök võib olla täis liigseid süsivesikuid ja valke, sööd näiteks palju makarone, valget riisi, leiba või saia.

Mul on üks nipp, mida ise kasutan. Kui ma ei soovi väga palju süüa, aga mul tekib söögiisu, siis teen endale riisipiimaga proteiinijoogi, joon selle ära ja isu kaob mitmeteks tundideks. Kasutan seda esiteks enda vormi säilitamiseks ja teiseks siis, kui ma tean, et ma tegelikult süüa ei vaja.

Segan riisipiimaga Your Super Skinny Proteini või Plant Protein supertaimede segu. Nendes on kvaliteetsed proteiinisaadused nagu kanepi- ja herneproteiin. Hästi sobib ka Cytoplani proteiinisegu, milles on hulgaliselt vajalikke mineraalaineid, vitamiine, pre- ja probiootikume, mis aitavad sul kehakaalu langetada ja terve püsida. See on hea kombinatsioon, mis vähendab isusid, aitab emotsionaalset söömist vähendada ja aitab luua ilusat vormi. 

Ma tean, et proteiinirikas toit on palju täitvam kui süsivesikuterikas toit. Süsivesikuid võiks tarbida võimalikult vähe ja võimaluse korral nendest täielikult eemalduda, eriti siis, kui sul on diabeedirisk või mõni teine krooniline haigus.

2. HEAD AEGA LIHASTELE JA TERE TULEMAST VORMITU KEHA

Enamus proteiinist, mida me tarbime, loob meie kehas lihasmassi. Ka süües on võimalik end väga heasse vormi saada, selleks ei ole vaja ainult trenni. Kui sööd pidevalt kvaliteetset proteiini, hoiad enda keha lihastes ja ei lase neil kaduda.

Kui sa sööd liiga vähe proteiini, siis hakkab sinu keha lihaseid lagundama, kuna see kasutab proteiini ülejäänud kehatalitlustes ära. Seega on oluline igapäevaselt proteiini süüa ja seda peaks olema igas sinu toidukorras. Ma usun, et keegi ei soovi olla vormitu kehaga.

Parima kvaliteediga proteiin on pärit öko või mahe hernestest, kanepist, lutsernist, moringast, spirulinast, mandlitest, kõrvitsaseemnetest, seitanist, maapähklivõist, linaseemnetest, India pähklitest, Kreeka pähklitest, metspähklitest, kinkerhernestest, läätsedest, makast, pistaatsiapähklitest, pekaanipähklitest, ubadest, chiaseemnetest ja seentest. Valikut on korralikult!

3. KEHV JUUKSEKASV, NENDE VÄLJALANGEMINE, KAHVATU NAHK JA MURDUVAD KÜÜNED

Juuksed, nahk ja küüned vajavad proteiini, et kasvada ja end taastada. Kaunite juuste saladuseks on proteiin, raud, lüsiin, B-grupi vitamiinid, tsink ja E-vitamiin. Proteiin ning selles leiduvad vajalikud aminohapped aitavad tagada kauni välimuse.

Kui sa tunned, et sinu juuksed, nahk ja küüned ei näe enam kaunid välja ning sul on probleeme juuste väljalangemisega, siis suurenda enda menüüs proteiinikogust.

Mina näiteks kasutan igapäevaselt kolme erinevat proteiinisegu, et tagada enda kehale pidev proteiinivaru. Seetõttu ei pea ma iga päev pähkleid, tofut ja paljusid teisi proteiinisaaduseid sööma. Vahel soovin süüa vähem, siis on vähemalt proteiin minu keha jaoks olemas.

juuksed, küüned, nahkYour Super supertaimede segu Plant Protein sobib magusamate toitude sisse ning Skinny Proteini armastan süüa hummuse, kartulite või ükskõik milliste soolaste toitudega, raputan neid toitude peale.

Proteiinipuudus võib tekitada ka turses või paistetanud nahka, eriti näos. Mõnel inimesel on nägu väga paistes, see võib tulla proteiinipuudusest, kehvast vereringest või üleliigsetest loomsetest piimatoodetest (juust, või, keefir jne). 

4. NÄRVILISUS JA NÄRVIDE KAHJUSTUS

Proteiin sisaldab hulgaliselt aminohappeid, mis on närvisüsteemi jaoks üliolulised. Vähene aminohapete tarvitamine võib mõjuda väga kahjulikult sinu närvisüsteemile, muutes sind närviliseks ja sinu süütenööri ekstra lühikeseks ning tekitades palju stressi. Kui sa oled pidevalt närviline ja eelpool välja toodud sümptomid on sinu jaoks tuttavad, siis võib olla asi aminohapete puuduses.

Toon näite, milliseid aminohappeid on võimalik proteiinist saada (herne- ja kanepiproteiinist):

Arginiin - oluline südame tervise jaoks ja stressi vähendamiseks. Arginiin aitab ära hoida südamerütmiprobleeme ning mõjub vererõhku stabiliseerivalt.

Türosiin - aitab vähendada stressitaset, parandab keskendumisvõimet ja suurendab oskust taluda suuremat vaimset koormust.

Glütsiin - aitab parandada energiataset, muutes sind energiliseks, kuid öösel soodustab just magama jäämist. Parandab unekvaliteeti ja aitab rahuneda, kui soovid puhata.

Lüsiin - oluline juuste kasvuks ning on lisaks närvisüsteemi tugevdava toimega.

Toitu teadlikult, et enda keha tervena hoida. Sinu toit määrab oluliselt selle, kuidas sa end nii füüsiliselt, emotsionaalselt kui ka vaimselt tunned!

Artiklis välja toodud nõuannete, soovituste ja teabe kasutamine on omal vastutusel. Esitatud teave ei ole tervishoiualane nõuanne, vaid Tene Laulu enda kogemused, teadmised, isiklik arvamus ja soovitused. Proteiini kasutamine toimub iga inimese enda vastutusel. Vajadusel konsulteeri enne tarvitamist arstiga.